Przejdź do treści
dane produktowe zdjęcie podglądowe

Problematyka danych

Procesy związane z przygotowaniem, konsolidacją, importem czy walidacją danych są w przeważającej części najtrudniejszymi i najdłuższymi spośród wszystkich wchodzących w skład wdrożeń systemów do zarządzania informacją produktową.

Bardzo często systemy PIM wdrażane są właśnie po to, aby uporządkować dane dotychczasowo rozsiane w różnych miejscach, w różnych formatach i w różnej jakości. Więcej o roli przygotowania danych w procesie wdrożenia można znaleźć w centrum wiedzy.

Spójność i kompletność

Pomimo ciągłego rozwoju systemów PIM i pomimo implementacji mechanik sztucznej inteligencji, systemy PIM nadal „tylko” pomagają utrzymać poprawność i spójność danych. W mniejszym stopniu same ją zapewniają. Aby utrzymać jakość i spójność danych musimy:

  • Posiadać dane
  • Uspójnić i poprawić jakość danych

Proces przygotowanie danych i ich wzbogacania należy rozpoczynać tak szybko jak to możliwe. Więcej na ten temat można znaleźć w centrum wiedzy.

laboratorium danych produktowych spojnosc danych
laboratorium danych produktowych

Czym jest laboratorium

W ramach usługi „Laboratorium danych produktowych” uczestniczę w projektach wdrożeń systemów PIM z naciskiem na procesy związane z danymi.

Dane pobierane są z różnych źródeł, analizowane, konsolidowane i przegotowywane do importów do systemu PIM.

Laboratorium to także przygotowanie modelu danych, doradztwo w zakresie poprawnych praktyk w obszarze danych produktowych.

W praktyce

To jak „pobrać” dane z danego źródła i czy w ogóle jest możliwe zależy od wielu czynników, między innymi takich jak dostęp do źródła, format zebranych danych, struktura tych danych i ich unikalność.

Podobnie proces konsolidacji i zapewniania jakości danych – wiele czynników ma wpływ na czas trwania takiego procesu, jako koszt a także sensowność i możliwość wykonania.

Dlatego właśnie laboratorium danych produktowych zawsze zaczyna się od audytu danych, określenia ilości, skali rozbudowania, źródeł, formatów.

W następnym korku audyt proponuje wykorzystanie określonych narzędzi np. metod scrapingu, wykorzystania AI, wykonania dedykowanych skryptów dla danych.

Dane produktowe zbierane dotychczasowo w różnych miejscach, w różnych formatach muszą zostać skonsolidowane do jednego, wcześniej utworzonego modelu danych produktowych. Proces konsolidacji wymaga częstego podejmowania decyzji, analiz Twojej działalności i szerokiej współpracy.

audyt danych produktowych

Pełne zaangażowanie

Możesz liczyć na moje pełne zaangażowanie i czuć, że jestem częścią zespołu który gra do jednej bramki.

Doświadczenie

Pracowałem na najbardziej popularnych systemach PIM, z wieloma firmami oraz w różnych rolach.

Transparentność

Liczy się dla mnie wzajemne zaufanie dlatego wgląd do wykonanej pracy i rozliczeń jest dostępny w każdej chwili.

Z systemami PIM pracuję od ponad 7 lat.

Podczas swojej przygody pracowałem z najpopularniejszymi platformami PIM jak PIMCore czy Akeneo. Wykonywałem zadania dla agencji wdrożeniowych, prowadziłem własną agencję wdrożeniową. Obecnie zajmuję stanowisko menedżera działu i zarządzam pracą zespołu PIM.

Systemy PIM to moja pasja, szczególnie dlatego, że jest to nadal nisza a rynek nadal uczy się zalet wynikających z wdrożeń. Laboratorium danych produktowych to dedykowana i unikalna usługa na rynku. Najistotniejszy proces w projekcie wdrożenia PIM bardzo często wymaga wsparcia.

Moim doświadczeniem dzielę się na blogu.

Zachęcam do kontaktu.